Forum ˇ Przypowieści wschodnie ˇ Apokryfy ˇ Pomoc Poniedziałek, Sierpień 02, 2021
Menu Główne
 Strona Główna
 
Forum
 Czat   

 
Redakcja
 
Kontakt
Religie
 Chrześcijaństwo
 Islam
 Judaizm
 Hinduizm
 Buddyzm
 Konfucjanizm
 Taoizm
 Szintoizm
 New Age
Na Forum
Najnowsze Tematy
Witajcie
Portal randkowy - os...
Robert Wójtowicz
panic and worry cons...
Spawanie i klejenie ...
Najciekawsze Tematy
Codzienne badanie... [54]
sztuczki demonów [19]
witajcie:) [12]
KIEDY urodził się... [12]
Miłość Boga w Sta... [11]
New Age

New Age


Ruch filozoficzno-religijny. Powstał na początku lat 70. XX w. w USA. New Age za swojego duchowego protoplastę uznaje jezuitę, antropologa i filozofa, P.T. de Chardin. Za prekursora ruchu uważa się również C.G. Junga, psychoanalityka, fascynującego się myślą filozoficzno-religijną Wschodu, który twierdził, że po okresie wpływu ery Ryby, podczas której świat jest kierowany przez archetypowy motyw wrogich braci, nastanie era Wodnika i pojawi się próba pogodzenia przeciwieństw.

System organizacyjny New Age jest niejasny, nie posiada on zwartej struktury i jednolitego kierownictwa. Liczba zwolenników ruchu nie jest dobrze znana. O jego dynamice świadczą podawane w setkach tys. nakłady książek i broszur propagujących idee New Age. Do głównych teoretyków i organizatorów należą m.in.: M. Ferguson, F. Capra, C.H. Godefroy.

Wykładnia programowa New Age jest zawarta w dziele M. Ferguson The Aquarian Conspiracy (Konspiracja Wodnika). Zgodnie z opinią F. Capry, New Age jest propozycją nowego stosunku wobec świata i człowieka w sytuacji, gdy w wyniku nowych odkryć naukowych, przede wszystkim poeinsteinowskiej fizyki, obalona została wizja świata jako samoregulującego się mechanizmu.

Teoretycy New Age, stojąc na gruncie synkretyzmu doktryn religijnych i filozoficznych, starają się tworzyć nową teorię poznania, opartą na wierze, intuicji, mistyce. Człowiek powinien żyć w zgodzie z powszechnym rytmem wszechświata i organicznej Ziemi. Podobnie do buddyzmu, taoizmu i innych nurtów filozofii hinduskiej oraz niektórych europejskich wyklucza się istnienie osobowego Boga. Filozofię New Age cechuje okultyzm, psychoanaliza, naturalizm, spirytualizm, panteizm, metempsychoza do astrologii, kabały, kontemplacji, magii, psychoterapii.

Na podstawie gnozy, kabały, egzystencjalizmu, fenomenologii, filozofii dialogu oraz myśli hinduistycznej, buddyzmu, taoizmu i jogi tworzone są nowe pojęcia, nowy obraz świata i zasady jego rozumienia.

New Age proponuje wizję świata jako żywej, wciąż ewoluującej świadomości. W świecie takim zostaną przezwyciężone nie tylko odwieczne kategorie wprowadzone przez gnozę wczesnochrześcijańską: światłość i ciemność, Bóg i materia, zło i dobro, ale także przedmiot i podmiot poznania. Znikną pojęcia: człowiek, osoba, historia, a więc nie będzie grzechu, winy i kary za grzech ani też różnic pomiędzy Bogiem, człowiekiem, kosmosem, ciałem i duszą.

Zaniechanie starego, naukowego obrazu świata przywróci, zdaniem New Age, miejsce ludziom w obrębie przyrody - żywej, wciąż zmieniającej się jedności. Przemiana świadomości ma nastąpić właśnie w Nowej Erze - Epoce Wodnika, która jest fazą: 1) demistyfikacji wszystkiego, co oddzielało człowieka od świata i człowieka od człowieka, 2) odrzucenia bogów i pośredników pomiędzy nimi a człowiekiem: proroków, mistrzów, guru, kapłanów, ojców i matek itp., 3) przeżywania ścisłego związku pomiędzy ludzką jaźnią a Wszechświatem czy energią kosmiczną, 4) uwolnienia od fanatycznych mniejszości, pragnących panować nad innymi, 5) wyzwolenia życia erotycznego (w przeciwieństwie do minionej fazy Ryby) z represyjnych ideałów dziewiczości, obowiązku czystości i nadania mu nowych znaczeń.

New Age jest postrzegana przez różne organizacje wyznaniowe jako zagrożenie ich interesów religijnych - doktryna i organizacja, która może stać się religią XXI w. Kościoły, w tym Kościół katolicki, ostrzegają przed przejmowaniem jej idei.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Newsman
Co to jest ?
Tabela Punktów
Forum

http://muminki.dbv.pl/themes/Azara/images/bullet.gif Dodaj Newsa
http://muminki.dbv.pl/themes/Azara/images/bullet.gif 
Dodaj Artykuł
http://muminki.dbv.pl/themes/Azara/images/bullet.gif Inne materiały
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 322
Najnowszy Użytkownik: joanna212
Copyright © 2010
Religioznawca | Suzuki26 |

563016 Unikalnych wizyt
Engine: PHP-Fusion v6.01.6 © 2006
Future Theme Bordeaux by Amilla Dee Webdesign


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu