Muzułmanie modlą się w niewłaściwym kierunku
Dodane przez religioznawca dnia 18/09/2010
Jak donosi arabskojęzyczny dziennik Al-Hayat, meczety w Mekce prawdopodobnie wskazują zły kierunek modlitwy. Co z tego wynika?

Czytaj dalej...

Rozszerzona zawartość newsa

Muzułmanie modlą się w niewłaściwym kierunku
Jak donosi arabskojęzyczny dziennik Al-Hayat, meczety w Mekce prawdopodobnie wskazują zły kierunek modlitwy. Co z tego wynika? Najprawdopodobniej muzułmanie modlą się od kilkudziesięciu lat w niewłaściwą stronę, bo świątynie zostały źle wybudowane. Zdaniem badających sprawę dziennikarzy Al-Hayat, w samej Mekce, miejscu narodzin Mahometa, jest ponad dwieście meczetów wskazujących nieprawidłowo drogę do świętego miejsca islamu.

Jak wiadomo, muzułmanie powinni modlić się z twarzą zwróconą w kierunku najświętszego miejsca islamu, czyli sanktuarium Kaaba, w meczecie Al-Haram w Mekce. Właściwy kierunek modlitwy wyznaczany jest przez architekturę meczetu.

Wnioski o błędnej konstrukcji wyciągnięto na podstawie analizy panoramy miasta, podczas której okazało się, iż problem dotyczy głownie starszych, zbudowanych ponad 50 lat temu, meczetów.

Władze Arabii Saudyjskiej jak na razie próbują tonować i uspokajać nastroje, wyjaśniając, że problemy te zostaną wkrótce rozwiązane. Rzecznik ministerstwa ds. islamu, Tawfik al-Sudairy, przyznaje, że "(...) najprawdopodobniej przy budowie nie popełniono większych błędów i potrzebne są tylko drobne korekty, możliwe obecnie dzięki współczesnej technice. W żadnym wypadku nie ma to wpływu na modlitwy".

W rozwiązaniu problemów pomóc może muzułmanom najnowsza technologia. Sugerowane rozwiązanie polegać miałoby na rozmieszczeniu na szczytach minaretów laserów, które wskazywałyby właściwy kierunek.