Kość Buddy
Dodane przez religioznawca dnia 18/09/2010
Chińscy naukowcy dokonali sensacyjnego odkrycia złotego relikwiarza, w którym mają znajdować się szczątki Buddy.

Czytaj dalej...

Rozszerzona zawartość newsa
Kość Buddy
 
Buddyjska legenda mówi, że król Asioka Wielki, władca, który zjednoczył Indie i propagował buddyzm, nakazał swym poddanym wykonać 84 tysiące relikwiarzy w kształcie pagody i umieścić w nich fragmenty ciała Buddy. Mistrzowie jubilerstwa i stolarki zbudowali małe pagody ze złoconego i srebrzonego drewna zdobione bursztynem i kolorowym szkłem. Relikwiarze powędrowały w świat, a po wiekach ślad po nich zaginął. Chińscy naukowcy twierdzą jednak, że odkryli taką pagodę mającą skrywać szczątki Buddy - Siddharthy Gautamy, księcia z rodu Śakyów, który żyć miał na przełomie 6 i 5 wieku p.n.e.

Relikwiarz został odkryty w buddyjskiej świątyni Changgan znajdującej się w mieście Nanjing. Jak mówi lokalna tradycja związana z tym artefaktem, pagoda jest złotą trumną, w której złożono srebrne pudełko z kawałkiem czaszki Buddy. 

Znaleziskiem zajął się zespół ekspertów z muzeum miejskiego w Nanjing, kierowany przez dr Qi Haining, kierownika tamtejszego działu archeologii. Ustalono, że artefakt ma formę czteropiętrowej pagody, ok. 120 cm wysokości i 45 cm szerokości oraz, że wykonano go z takich surowców, o jakich mówi legenda. Wewnątrz jednak znajduje się nie jedno, ale dwa srebrne pudełka z relikwiami.