Chrześcijaństwo
Św. Izydor - patron informatyków i Internetu
Mało kto wie, że programiści, informatycy i sam Internet mają swojego patrona. Jest nim św. Izydor, który prawdopodobnie pochodził z okolic Murcji w Hiszpanii.
Jak dowiadujemy się z "Wykazu ksiąg św. Izydora", księgi autorstwa Brauliona z Saragossy, późniejszy Doktor Kościoła był nietuzinkową postacią. Jako dziecko nie był pilnym uczniem, nie przepadał za szkołą i nie łaknął wiedzy. Stał się jednak prekursorem idei Internetu, czyli magazynowania, porządkowania i dzielenia się wiedzą z najróżniejszych dziedzin. Jego wielkim dziełem była dwudziestotomowa "Etymologia" – synteza ówczesnej wiedzy o świecie.
Godny uwagi jest nie tylko sam fakt, iż dzieło Doktora Kościoła zawiera blisko osiem tysięcy haseł, które są przykładem wielkiej wiedzy i erudycji twórcy. To jednak, do decyduje o wyjątkowości „Etymologii” jest chęć zhierarchizowania i uporządkowanie wiedzy jako takiej. Dzieło w oryginale nazywało się "Etymologiarum libri XX seu Origines" i było próbą stworzenia pierwszej naukowej encyklopedii. Jednocześnie pozostawało odpowiednikiem idei, którą kierowali się Larry Page i Sergey Brin, twórcy google. Pomysł stworzenia "wyszukiwarki" internetowej opartej o analizę powiązań hipertekstowych był przecież w swoim założeniu bardzo zbliżony do pomysłu Izydora.
Jako ciekawostkę można potraktować fakt, iż kiedy w 1996 roku Watykan uruchomił swoją stronę internetową, obsługujące ją trzy serwery nazwano imionami Archaniołów: Gabriela, Michała i Rafała.
|